Kantarellsök i Lund

Det kom inga besökare till gårdagens kantarellsökskurs i Lund, Borgarparken. I och för sig var inte min fru Monica heller på plats då hennes tid inte räckte till. Kanske var det så även för dig. Kanske var det så att du redan tränat/aktiverat din hund med nyttig aktivering så du tyckte inte den behövde mer? Ja, vad vet jag om anledningen men jag hoppas i alla fall på något besök nästa vecka.

 

Måndag 23 maj kl 17.30-19.00, Borgarparken Lund (Parkera på Ica´s parkering och följ skyltarna in i parken). Glöm inte att stoppa på mynt i parkeringsautomaten! Det kostar inget att komma på besök, antingen med eller utan hund.

En liten film från gårdagens kurs då det hände något lite ovanligt. Inte ofta man får in sittmarkeringar redan vid kursgång 2 men igår hände det hos alla 4 deltagarna. Det är ett duktigt gäng jag tränar varje måndagskväll.

 

/Instruktör Daniel.

Missa inte bloggen om livet på en kennel - Lightschaps Kennel.

Skriv en kommentar

Kommentarer: 0